نگاهی به انواع کوادکوپترها

کوادکوپتر یا پهپاد با تفاوت های اندکی تقریبا به یک معنی هستند. حتی معمولا از کلمه هلی شات نیز به جای کوادکوپتر استفاده می شود. از زمان اختراع پرنده های آهنین ، این صنعت تحولات بسیاری را تجربه کرده است. در حال حاضر از هلی شات برای سرگرمی، فیلم برداری و نقشه برداری نیز استفاده می شود.
 
از نقشه برداری تا برداشت محصول، انقلابی که پهپاد کشاورزی به وجود آورد:
بعد از ورورد پهپاد کشاورزی، انواع متفاوتی از مولتی روترها برای انجام کارهای مختلف به وجود آمد. در حال حاضر با استفاده از پهپاد کشاورزی می توان فرآیند کاشت تا برداشت محصول را به طور اتوماتیک مدیریت کرد. در ادامه انواع مختلف پهپادهای کشاورزی موجود و کاربرد آن را بررسی می کنیم.
 
1- تجزیه و تحلیل خاک مزرعه با پهپادهای نقشه بردار
نقشه برداری هوایی از اولین کارهایی است که قبل از کاشت بذر انجام می شود. پهپاد های نقشه بردار می توانند علاوه بر نقشه برداری، از خاک مزرعه هم نمونه برداری کنند. نمونه برداری خاک به کشاورزان کمک می کند تا میزان حاصل خیزی، فرسایش و رطوبت را اندازه گیری کنند. معمولا نقشه برداری و نمونه گیری به صورت دوره ای انجام می شود. زمانی که نتایج دوره ای را بررسی کنیم می توان تغییرات را در زمین کشاورزی اندازه گرفت. اندازه گیری به کشاورز کمک می کند تا بتواند محصولات با کیفیت تری را تولید کند. معمولا نقشه برداری به کمک کوادکوپتر دوربین دار صورت می گیرد.
 

۲- کاشت بذر با شلیک پهپاد کشاورزی

یکی از بهترین روش های کاشت بذر استفاده از پهپاد است. پهپادهای کاشت بذر با شلیک می توانند بذر و مواد مغزی را به زمین تزریق کنند. البته این روش هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. یکی از مزیت های کاشت بذر با پهپاد کاهش هزینه و سرعت بالای کاشت بذر است. کوادکوپتر با برد بالا بهترین گزینه برای کاشت بذر در دل خاک است.

۳- نظارت بر کل فرآیند کاشت و برداشت در مزرعه های بزرگ با پهپاد کشاورزی

یکی از مشکلات بزرگ زمین های کشاورزی وسیع کنترل سخت کل مزرعه است. یکی از کاربردهای اصلی پهپاد کشاورزی امکان مدیریت کل مزرعه است. در حقیقت با توجه به وسعت مزرعه ریسک کاشت و برداشت محصولات افزایش می یابد. با تهیه فیلم از تمام مزرعه می توان نظارت بهتری بر کل فرآند تولید محصول کشاورزی داشت.

۴- آبیاری مزرعه با پهپادهای آب پاش

کاربرد دیگر پهپادهای کشاورزی آبیاری مزرعه است. پهپاد کشاورزی با کمک فناوری مادون قرمز می تواند نقاط خشک زمین را مشخص کند. بنابراین با پیدا کردن نقاط خشک فرآیند آبیاری به سادگی انجام می شود. از طرف دیگر وقتی آبپاشی به صورت هوایی و نقطه ای صورت می گیرد، در مصرف آب نیز صرفه جویی قابل توجهی اتفاق می افتد.

۵- کنترل سلامت محصولات با پهپاد کشاورزی

پهپادهای کشاورزی می توانند وضعیت سلامتی محصولات کشاورزی را چک کنند. در حقیقت با تابش پرتو مادون قرمز به میوه ها می توان از سلامت محصول مطمئن شد. با کمک این فناوری می توان میوه های معیوب را قبل از برداشت تشخیص داد. به این ترتیب فرصت کافی برای تصمیم گیری و سم پاشی وجود دارد.

۶- پهپادهای سم پاش، رایج ترین استفاده از کوادکوپتر در صنعت کشاورزی

یکی از استفاده های رایج از پهپاد سم پاشی مزارع است. پهپاد کشاورزی با امواج فراصوتی و سیستم لیزری می تواند بهترین فاصله را برای تزریق سم انتخاب کند. از طرف دیگر وقتی سم پاشی به صورت هوایی صورت می گیرد، سم کمتری مصرف می شود. همچنین روش سم پاشی هوایی از نفوذ سم به عمق خاک جلوگیری می کند. اگر بخواهیم روش سم پاشی هوایی با پهپاد را با روش سنتی مقایسه کنیم، به مزیت های این روش بیشتر پی می بریم.

مزایای استفاده از پهپاد سم پاشی در کشاورزی

مزیت اصلی استفاده از پهپاد کارایی بسیار بالاست. سرعت سم پاشی پهپاد به نسبت روش سنتی ۴۰ برابر بیشتر است. از طرف دیگر در روش سنتی به نیروی انسانی بسیار زیادی نیاز است. اما با استفاده از پهپاد می توان هزینه هزینه سم پاشی را به شدت کاهش داد. از طرف دیگر با استفاده از پهپاد سم پاش، می توان محصولات بسیار با کیفیت تری را برداشت کرد.

چه موانعی در استفاده از پهپاد کشاورزی وجود دارد؟

با وجود مزایای زیاد پهپاد ها، در حال حاضر کمتر از این پرنده های آهنین استفاده می شود. اولین مشکل هزینه بالای خرید پهپاد به تعداد زیاد است. معمولا برای مزارع بزرگ باید چند پهپاد را خریداری کرد. اگرچه در طولانی مدت هزینه خریداری پهپاد به کشاورز برمی گردد اما قیمت بالا را می توان رایج ترین علت عدم استفاده از پهپاد کشاورزی دانست. همچنین استفاده از پهپادهای تخصصی نیاز به آموزش دارد. در حال حاضر بسیاری از مزرعه داران قدیمی با پهپاد آشنا نیستند. البته می توان گفت کار با پهپاد ها چندان دشوار نیست. در حقیقت با مقداری آموزش می توان به راحتی با کوادکوپترها کار کرد.

پهپادها آینده دنیای کشاورزی

در سال های اخیر پهپادها به همه صنایع راه یافته اند. با بررسی که در این نوشته انجام دادیم می توان گفت انقلاب کشاورزی در راه است. در حقیقت پهپادها را می توان آینده دنیای کشت و برداشت محصولات دانست. احتمالا در آینده نه چندان دور محصولات کشاورزی بسیار بهتری را می توان مصرف کرد. مصرف بیشتر با وجود کیفیت بالا و هزینه تمام شده پایین از مزایای دنیای کشاورزی آینده هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *